Wymiana walut przez internet może przebiegać według dwóch podstawowych schematów. Pierwszy z nich jest identyczny jak w przypadku kantorów stacjonarnych, drugi działa na zasadzie giełdy walut. Przy rozróżnianiu typów kantorów warto też wziąć pod uwagę jego przynależność. Użytkownicy mają do wyboru te prowadzone przez banki, firmy oraz osoby prywatne.
Jeśli choć raz wymieniałeś walutę w tradycyjnym kantorze, to z pewnością domyślasz się, na czym polegają transakcje na platformach online. Po założeniu na niej konta, wybieramy walutę, której kupnem jesteśmy zainteresowani, a następnie wykonujemy przelew z rachunku osobistego na daną kwotę. Po określonym czasie na nasze konto trafia pieniądz po wymianie.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli korzystamy z giełdy walut. Na takiej platformie to sami użytkownicy oferują kupno lub sprzedaż danego pieniądza, i to jego posiadacze decydują o cenie określonej waluty. Możliwe są również negocjacje, warto jednak zaznaczyć, że użytkownicy giełdy walut muszą liczyć się z koniecznością uregulowania dodatkowych prowizji, której wysokość zależna jest od wymienianej sumy.
Kantory internetowe to już teraz na tyle popularna usługa, że własne platformy tego typu mają już nawet niektóre banki. Warto więc zorientować się, czy instytucja, w której posiadasz konto osobiste, oferuje taką usługę – można w jej ramach uzyskać preferencyjne warunki czy szukać specjalnych promocji.
Jednak nie tylko banki mogą prowadzić własne kantory. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które specjalizują się wyłącznie w wymianie walut lub prowadzą już sieć placówek stacjonarnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by kantor online założyła też osoba prywatna. Zanim skorzystamy z takich usług, warto sprawdzić, czy dana firma może pochwalić się statusem krajowej instytucji płatniczej. Jest to oznaka, że instytucja znajduje się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, co zwiększa jej wiarygodność i zapewnia bezpieczeństwo Twoim pieniądzom. Przed transakcją przyjrzyjmy się też sytuacji firmy – np. jej kapitałowi zakładowemu oraz temu, czy nie toczy się wobec niej postępowanie upadłościowe – którą łatwo sprawdzimy w KRS.